חיפוש באתר

בנק הזמן

בנק הזמן

  למי יש זמן ל"בנק הזמן"? / אסנת עבודי, רכזת בנק הזמן


  קודם כל תירגעו

  צמד המילים: בנק וזמן מעוררים אצל חלקנו מחשבות לא נעימות... אז תנסו לפתוח את הראש ולהירגע. 

  מה הקשר בין בנק לזמן אתם שואלים?
  "בנק הזמן" הוא מפעל קהילתי המאפשר לכם לקבל שעות בתחום שאתם צריכים, ולתת שעות בתחום שאתם רוצים, ובדרך לפגוש אנשים חדשים ולחזק את הביחד הקהילתי.

  את ה"בנק" מנהלת הרכזת השכונתית, המטבע הוא "שעה (זמן)", ואנשי הקהילה הם החברים.
  בבנק הזמן יש חברים ולא לקוחות
  החברים נותנים מזמנם על ידי מתן עזרה או שירות לאחרים בתחומים מגוונים אותם הם בוחרים בעצמם. בתמורה הם יכולים לקבל עזרה או שירות לטובתם כשיזדקקו לכך בבוא העת. בבנק הזמן שעה של עזרה מקבלת אותה משמעות, בין אם המטלה הייתה עזרה בקניות או יעוץ מס.

  הדרכים להרוויח 'זמן כסף' הן רבות

  קשישה המרותקת לביתה, נעזרת בנער המביא תרופות מבית המרקחת, שמקבל סיוע בשיעורים פרטיים מחבר אחר בבנק הזמן. הוא בתמורה, מעניק שירותי תרגום לעולה חדשה המלמדת נערה המתקשה במתמטיקה.
  (מס) ערך מוסף: קהילה למען הקהילה
  עבור הקשישים, בנק הזמן הוא כמו משפחה מורחבת. עבור דיירים בבית משותף הוא אמצעי לעשות מה ששכנים אמורים לעשות, כפי שעשו זאת בעבר. עבור כולנו, בנק הזמן יכול לשמש כדרך לעזור לאחרים, דרך ההופכת להיות מחד-סיטרית לדו-סיטרית.

  קצב החיים המטורף של העולם שאנו חיים בו היום כמעט ולא מאפשר לנו לחוש מהו הצד הטוב של חיי קהילה. במרבית המקרים אנו שומעים על מעורבות קהילתית רק בהקשר של מצוקת הפרט, מצוקה כלכלית, אבטלה עוני ורעב. מידי יום עשרות עמותות וארגונים מספקים את הצרכים הבסיסיים ביותר לרבים רבים שאין להם.
  בנק הזמן, מאפשר לנו להפוך את הקהילה שבה אנו חיים למקום שנעים וכיף לחיות בו.
  לזמן אין תחליף אבל הוא אמצעי חילופין
  באמצעות בנק הזמן נוצרים יחסי גומלין בין אנשים לבין עצמם. יחסי גומלין שלא יכלו להיווצר על בסיס התנדבותי בלבד. נוצרת קהילה, והאנשים בה פועלים בשיתוף למען הזולת. הזמן משמש כאמצעי חליפין בין אנשים, מעין כלכלה מקבילה היכולה לבנות הון חברתי.
  בנק הזמן הוא גם מקום. מקום שבו אמון וכבוד יכולים לצמוח. הוא אמנם "רק" אמצעי, אך דרכו ניתן להכיר, להעריך ולתגמל את 'עשיית הטוב והנכון' עבור אחרים. בריצה המטורפת אחר החיים המערכת הקהילתית השתנתה מכפי שהייתה בעבר, אך עדיין לכל אחד יש כוחות ויכולות. לתמיכה הדדית יש יותר כוח ועוצמה מאשר כל עזרה אחרת, והאמון הוא עדיין בסיסה של כל קהילה.

  הכל טוב ויפה - אבל אין לי זמן!!!

  פעילות בבנק הזמן תלויה בכל אחד ואחת לפי יכולתם ורצונם. יש אנשים שנתנו שעתיים במהלך שנה שלמה. יש שנותנים בקביעות שעה שבועית, ויש שנותנים בבת אחת עשר שעות - למשל בסדנה שהם מעבירים. יש אנשים שנרשמו כחברים והתחילו להיות פעילים רק אחרי חודשים ארוכים. יש כאלה שקיבלו שעות ומצאו דרך להחזיר אותן רק אחרי זמן רב.

  עליכם לזכור שבעצם קבלת שעות מחברת בנק אתם למעשה עוזרים לאותה חברה להיות פעילה ולקבל שעות זכות לחשבונו.

  לא בטוחה שיש לי מה לתת....
  אתם חיים ונושמים? אז יש לכם מה לתת. כל אחד מאיתנו הוא אדם מיוחד, בין אם אתם צעירים ונמרצים או מבוגרים ועתירי ניסיון חיים. נשים וגברים, פרופסוריות או עקרי-בית. תחומי הנתינה בבנק הזמן רבים ומגוונים: יחזקאל מלמד יידיש את אורה, והיא נותנת בייביסיטר לדבורה. הילה לימדה את אנסטסיה שירה ואנה תפרה לה שימלה, יואב לימד את תמר מחשבים והיא נתנה אימון אישי למבוגרים....

  יש אנשים שמגיעים להירשם לבנק הזמן ויודעים בדיוק מה הם רוצים לתת ומה הם רוצים לקבל. אחרים באים ולא יודעים כלל. תפקידה של רכזת הבנק לדלות מכם במהלך שיחת ההיכרות דברים שחשבתם שהם חסרי ערך או שוליים, ולגלות ביחד שהם בעלי משמעות ועניין בבנק הזמן.

  אהבתי – אז איפה נרשמים?
  את בנק הזמן בשכונת בית- הכרם מפעיל המינהל הקהילתי ומרכזת אותו פנינה שלוי בעזרת פעילים בצוות המוביל.
  כדי להצטרף לבנק יש לעבור ראיון קצר עם רכזת הבנק בו ממלאים פרטים של החברה החדשה – פרטי התקשרות ותחומי נתינה וקבלה שלה, ולאחר מכן נפתח לה "חשבון" והיא מצורפת לבנק.
  אנו פונים אליכם בהצעה להיות שותפים במפעל נפלא זה, להצטרף כחברים בבנק, לצוות המוביל או להקים קבוצות עניין במסגרת בנק הזמן.

   

  להצטרפות, לפנות דרך הדוא"ל: bankbkerem@gmail.com

  או להתקשר לאסנת עבודי הרכזת: 052-3705021 בימים ד',ה' בין השעות 10:30-13:00

  צרו קשר:
  המחלקות שלנו:
  פעילויות:
  תוכן מרכזי:
  מתנסנט חוגים הצהרת נגישות